text
stringlengths
100
4.15k
label
int64
0
4
Podczas rozdzielania obu metali tantalit lub niobit stapia się z \( \ce{NaOH} \) lub \( \ce{Na_2CO_3} \), a następnie przeprowadza się ługowanie za pomocą kwasu fluorowodorowego lub przeprowadza się chlorowanie stopionej mieszaniny. Zabieg ten prowadzi do otrzymania rozpuszczalnych w wodzie związków niobu i tantalu, które następnie poddane są ekstrakcji z roztworu wodnego.
0
Dowód wynika z niezmienniczości funkcji Hamiltona względem odbić \( x\rightarrow -x, \) \( y\rightarrow -y \) oraz okresowości funkcji \( cos x \). Przypomnijmy sobie, że każdą trajektorię fazową układu hamiltonowskiego można przedstawić w postaci \( H(x,\,y)=C, \) przy pewnej stałej \( C \). Trajektorie układu (3) są symetryczne względem odbić od obu osi współrzędnych. Ponadto, na mocy trzeciej własności funkcji \( H \), wystarczy przeanalizować przebieg trajektorii fazowych na odcinku \( (-\pi,\,\,\pi) \) i dalej przedłużyć je na kolejne sąsiadujące ze sobą odcinki krotności \( 2\,\pi \).
3
Młodszą i znacznie bardziej znaną „siostrą” BINA 48 stała się Sophia, która otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej od króla tego kraju, Salmana ibn Abd al-Aziza Al Su’uda, a przy okazji warto wspomnieć, że odwiedziła również AGH (https://www.hansonrobotics.com/?fbclid=IwAR0Tj9d4wHinOSv81LVFSqm7UVCVb9fUlKbcmtmQvVagWoL6Z7WhGpFfAhQ).
4
5. Zaproszenie na obiad Elementem etykiety biznesowej jest również wspólne spożywanie posiłków. W krajach muzułmańskich temat posiłków jest niezwykle ważny. Przede wszystkim dlatego, iż negocjacje biznesowe mogą się odbywać w czasie ramadanu i wtedy niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad alimentacyjnych. W tym okresie kontrahenci z krajów muzułmańskich będą mieli tendencję do zapraszania swych partnerów biznesowych na tak zwane śniadania ramadanowe, czyli pierwszy posiłek po zachodzie słońca, zazwyczaj celebrowany mocniej niż zwykły posiłek. Wspólne posiłki są w kulturze muzułmańskiej istotne i kontrahenci z krajów muzułmańskich będą oczekiwali wspólnego spotkania przy stole i będą oferowali obfity poczęstunek. Zgodnie z zasadami kultury muzułmańskiej podczas takich posiłków należy unikać wieprzowiny i alkoholu. Spotkanie z kontrahentami z Chin czy Japonii również będzie miało czasem formę spotkania przy stole i jest elementem tworzenia dobrej relacji między stronami. Dobrze wtedy opanować np. sztukę jedzenia pałeczkami. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie popularne są biznesowe lunche [4].
4
To jest prawo powszechne, ponieważ stosuje się do wszystkich sił grawitacyjnych; np. wyjaśnia spadanie ciał na Ziemię, ale też tłumaczy ruch planet.
1
Zgodnie z regułami zachowania w Chinach nikt nie powinien się wywyższać, podczas spotkań prosi się wszystkich o zabranie głosu, a stoły do spotkań czy negocjacji są zazwyczaj okrągłe. Wbrew temu Chiny są jednak bardzo mocno zhierarchizowane. Chińczycy są świadomi nierówności występujących w ich społeczeństwie, zarówno dotyczących dostępu do władzy, jak i rozpiętości dochodów. Decyzje lidera są niepodważalne, wymaga się od niego zaangażowania w życie prywatne pracowników, reagowania na problemy, które mają pracownicy i ich rodziny. Ważne, aby lider był wzorem dla innych. Konfucjańska doktryna dotyczy też pracy w grupach, nie warto wychodzić z inicjatywą, gdyż jest to postrzegane jako popisywanie się i zaburza harmonię zespołu, która jest uznawana za wielką wartość [6]. W sferze biznesowej dystans władzy związany jest z autorytarną władzą lidera, ze zhierarchizowanym stosunkiem przełożony-podwładny oraz koniecznością akceptacji każdej decyzji przez wszystkie szczeble hierarchii w organizacji znacząco wpływają na czas podejmowania decyzji.
4
Niob i tantal roztwarzają się w kwasie fluorowodorowym. Wanad w temperaturze otoczenia roztwarza się w stężonych kwasach azotowym V, siarkowym VI i fluorowodorowym. Wysoka odporność wanadowców na działanie kwasów w temperaturze pokojowej jest spowodowana pasywacją tych metali. Metale te w wysokich temperaturach reagują z wodorem, azotem, węglem tworząc wodorki, azotki i węgliki o strukturze międzywęzłowej.
0
Powszechnie przyjęty jest podział materii na ciała stałe i płyny. Pod pojęciem substancji, która może płynąć rozumiemy zarówno ciecze jak i gazy. Płyny, w odróżnieniu od ciał sztywnych, mających określony rozmiar i kształt, łatwo zmieniają swój kształt, a w przypadku gazów przyjmują objętość równą objętości naczynia.
1
E. Torricelli skonstruował w 1643 r. barometr rtęciowy. Barometr Torricellego składa się z rurki wypełnionej rtęcią ( \( \rho_{Hg} = 13.6·10^{3} \) kg/m \( ^{3} \)), którą odwracamy nad naczyniem z rtęcią tak jak na Rys. 3.
1
Temperatura stopionej soli, która zawiera kationy sodu i aniony chlorkowe, wynosi około osiemset stopni Celcjusza. Pod wpływem przepływu prądu elektrycznego w elektrolizerze zachodzą następujące reakcje: Na katodzie (elektroda stalowa) zachodzi proces redukcji jonów sodu do metalicznego sodu:
0
Jakość estymacji EOZ, EOW i dystorsji ocenia się na podstawie średniego błędu reprojekcji \(\mathrm {RE}\) wszystkich punktów osnowy (gdzie jest wyraźna dominacja punktów wiążących), który jest liczony z wzoru (2) 8 :
2
Rozwiązania równania ( 1 ) szukamy w postaci funkcji \( \hskip 0.3pc y(t)=e^{\lambda t}\hskip 0.3pc \).
3
Oznaczenia Otoczenie punktu \( x_0\in \mathbb{R} \) oznaczamy symbolicznie \( \mathcal{O}(x_0) \), a sąsiedztwo punktu \( x_0\in \mathbb{R} \) oznaczamy przez \( \mathcal{S}(x_0)=\mathcal{O}(x_0)\setminus \{x_0\} \).
3
Alkohole ulegają reakcjom odwodornienia (reakcja ( 1 ) ), estryfikacji ( 2 ), a jeśli są to alkohole \( 1^{\circ} \)– lub \( 2^{\circ} \)– również reakcjom utleniania. Produktami utleniania przy pomocy zakwaszonego roztworu dichromianu(VI) sodu \( (\ce{Na}{_2}\ce{Cr}{_2}\ce{O}{_7}) \) lub potasu \( (\ce{K}{_2}\text{Cr}{_2}\text{O}{_7}) \) są , i . Alkohole pierwszorzędowe, w zależności od warunków reakcji, utleniają się do aldehydów ( 3 ) lub poprzez aldehydy do kwasów karboksylowych ( 4 ). Alkohole drugorzędowe są utleniane do ketonów ( 5 ). Ponadto, alkohole mogą zostać przekształcane w alkoholany ( Rys. 1 i sole ( 6 ).
0
Reakcje, które wymagają takich temperatur nazywamy reakcjami termojądrowymi. Temperatury osiągane podczas wybuchu bomby atomowej są wystarczające do zapoczątkowania takiej reakcji. Raz zapoczątkowana reakcja termojądrowa wytwarza dostateczną ilość energii do utrzymania wysokiej temperatury (dopóki materiał nie zostanie spalony). Tak działa bomba wodorowa.
1
gdzie: \(u'_{t}\) – rozmiar plamki rozmazania w kierunku lotu, \(\Delta d \) – droga jaką przebywa kamera w czasie otwarcia migawki, \(v\) – prędkość z jaką porusza się platforma przenosząca kamerę, \(t\) – czas otwarcia migawki, \( \Delta Z\) – różnica wysokości pomiędzy środkiem rzutu a punktem w terenie, \( c \) – odległość obrazowa, \( m\) – mianownik lokalnej skali.
2
Perspektywa adaptacyjna Perspektywa adaptacyjna koncentruje się na pragmatycznych funkcjach kulturowych wytworów, zakładając, że sfera kulturowa oraz biologiczna są ze sobą nierozerwalnie splecione. Zgodnie z nią celem kultury jest zwiększenie sukcesu reprodukcyjnego i szans na przetrwanie ludzkiego gatunku. W taki sposób kulturę przedstawia większość socjobiologów i psychologów ewolucyjnych (np. Edward Willson, Peter Richerson, Daniel Dennett). Adaptacyjne ujęcie ma jednak znacznie dłuższą tradycję. Już w XVIII wieku Johann Gottfried von Herder definiował kulturę jako narzędzie przystosowania rekompensujące człowiekowi słabsze wyposażenie fizyczne względem konkurujących z nim gatunków. Pozwalają na to takie środki jak narzędzia, schronienia, techniki, społeczności czy rozwinięty język. Nieco upraszczając, można powiedzieć, że głównym pytaniem zadawanym w ujęciu adaptacyjnym, jest pytanie „po co?” są te środki. Funkcją włóczni czy dzidy jest polowanie i obrona, wioski i ubrania schronienie, języka szybka komunikacja i przekazanie doświadczenia [1].
4
Występuje tu interakcja dwóch płyt litosfery (zob. Architektura strefy subdukcji ). Dolna płyta zanurza się pod płytą górną ( Rys. 1 ). Naprężenia wywołujące trzęsienia ziemi mogą występować na płaszczyźnie poślizgu pomiędzy płytami, jak również wewnątrz płyty dolnej i górnej. Płaszczyzna poślizgu ma geometryczny charakter uskoku odwróconego i jest przedstawiana w postaci graficznego symbolu, tzw. "piłki plażowej" dla takiego uskoku [3], [4]. Naprężenia zginające i rozciągające mogą powodować pęknięcia wewnątrz płyty dolnej i górnej. Pęknięcia te mogą mieć charakter zarówno uskoków normalnych jak i odwróconych. Trzęsienia ziemi związane z subdukcją wyznaczają strefę Benioffa [5].
2
Jednak z zasady nieoznaczoności wynika, że nie można jednocześnie w dokładny sposób wyznaczyć położenia i pędu elektronu więc nie można też dokładnie wyznaczyć momentu pędu.
1
Podstawę opodatkowania CIT stanowi suma dochodów z zysków kapitałowych oraz innych źródeł przychodów, po ewentualnym skorzystaniu przez podatnika z przysługujących mu odliczeń. Od dochodu mogą zostać odliczone m.in. darowizny na cele publiczne na rzecz organizacji pożytku publicznego, poniesiona strata (nadwyżka kosztów uzyskania przychodów nad przychodami) z lat ubiegłych oraz koszty poniesione przez przedsiębiorstwo na działalność badawczo-rozwojową.
4
W ustalaniu prostej stopy zwrotu z kapitału własnego (\(R_{kw}\)) w mianowniku uwzględniamy wartość nakładów inwestycyjnych, które są finansowane tylko ze środków własnych inwestora. Może to być całość nakładów inwestycyjnych, jeżeli inwestor nie korzysta z obcych źródeł finansowania lub ich część w przeciwnym przypadku. W liczniku umieszcza się jako miarę korzyści zysk netto z danego roku operacyjnej fazy inwestycji.
4
Obliczanie granic ciągów, w najbardziej ogólnym rozumieniu, polega na wyznaczeniu symbolu granicznego i jeżeli otrzymujemy symbol oznaczony, to stosujemy odpowiednie twierdzenie podając wartość tego symbolu. Jeżeli otrzymujemy symbol nieoznaczony, to do wyrazu ciągu stosujemy odpowiednie przekształcenia algebraiczne tak, aby powstał symbol oznaczony. Do przekształcania konkretnych symboli nieoznaczonych można stosować szereg metod, które pozwalają wyliczać granice ciągów. Należy zauważyć że podane poniżej metody mają swoje zastosowanie w przypadku ściśle określonych typów ciągów dających w granicy symbol nieoznaczony, jednak są to najczęściej spotykane sytuacje, dlatego warto metody te poznać.
3
Funkcja miernika wartości wynika z tego, że pieniądz służy do określenia ekonomicznej wartości nabywanych dóbr (usług), wyrażonej w ich cenie. Dzięki tej funkcji stało się możliwe łatwe porównywanie wartości towarów i usprawniło handel nimi. Co ważne, ta funkcja nie wymaga posiadania pieniędzy, gdyż ceny możemy porównywać abstrakcyjnie. Ta funkcja również jest użyteczna do określenia siły nabywczej pieniądza.
4
Należy oczywiście sprawdzić, czy wzór rzeczywiście w sposób niejawny zadaje funkcję \( z(x,\,y) \), spełniającą równanie. Dla sprawdzenia zrózniczkujmy więc wzór ( 3 ) względem \( x \) i \( y \):
3
Teoria tektoniki płyt opiera się na idei dryfu kontynentalnego, zaproponowanej ponad 100 lat temu przez wybitnego uczonego niemieckiego Alfreda Wegenera. Model Wegenera [1] zakładał ruch kontynentów i istnienie 300 mln lat temu (w karbonie) superkontynentu Pangea. Superkontynent ten rozpadł się, w wyniku czego powstawały nowe kontynenty prowadząc do współczesnej konfiguracji litosfery Ziemi. Rys. 1 przedstawia Pangeę wg współczesnych poglądów [2]. Południowa część Pangei to Gondwana, zaś północna to Laurazja. Na tle zasięgu superkontynentu kolorem niebieskim zaznaczono zarysy współczesnych kontynentów. Krzyżyki na mapie to przecięcia linii współczesnej długości i szerokości geograficznej rozmieszczone co 5\(^o\). Umożliwia to czytelnikowi zlokalizowanie obiektu przedstawionego na mapie (zob. Modele ruchu płyt litosferycznych ).
2
2) elementarna zmiana energii wewnętrznej \( dU \), jest różniczką zupełną parametrów stanu, natomiast elementarne zmiany ciepła i pracy nie są różniczkami zupełnymi i oznacza się je symbolami \( \delta Q \) i \( \delta W \).
0
Na Rys. 5, poza przesłonięciami zagospodarowania za wysokimi budynkami, pokazany jest również problem wynikający ze zmiany oświetlenia fotografowanej sceny. Pomiędzy zdjęciami wykonanymi z różnych szeregów upływ czasu może powodować duże różnice jasności (R,G,B) na styku łączonych ortoobrazów (zdarza się, że szeregi "poprawkowe" są rejestrowane w innych dniach). Powoduje to konieczność korekcji jasności i nasycenia kolorów, aby na ortofotomapie różnice pomiędzy łączonymi ortoobrazami były jak najmniej widoczne.
2
gdzie \( \hskip 0.3pc P \hskip 0.3pc \) oznacza ciśnienie, a \( \hskip 0.3pc \lambda \hskip 0.3pc \) współczynnik przepuszczalności a \( \hskip 0.3pc k \hskip 0.3pc \) pewną stałą, to
3
Faktoring to usługa nabycia przez instytucję faktoringową (faktora) należności od faktoranta (przedsiębiorstwa) z tytułu zrealizowanych dostaw wyrobów, towarów albo świadczonych usług, które wynikają z zawartych umów z odbiorcami, pomniejszonej o opłatę za tę usługę na rzecz faktora. Należności, które są przedmiotem faktoringu, spełniają następujące warunki [4]:
4
gdzie \( \hskip 0.3pc a_0,\ldots,a_k\hskip 0.3pc \)-są to dowolne stałe, to dla dowolnej funkcji \( \hskip 0.3pc x(t)\hskip 0.3pc \) \( \hskip 0.3pc k\hskip 0.3pc \)-krotnie różniczkowalnej mamy:
3
W myśl art. 3 Prawa wekslowego, trasatem może być zarówno sam wystawca weksla trasowanego, jak i osoba trzecia. W dwóch rodzajach weksli (płatnym za okazaniem, płatnym w pewien czas po okazaniu) wystawca może zastrzec oprocentowanie sumy wekslowej w postaci stopy odsetek – w przeciwnym razie zastrzeżenie uważa się za nienapisane. Odsetki są liczone albo od daty wystawienia weksla, albo od daty w nim wskazanej.
4
Wskaźnikiem zrównoważonej estymacji jest uzyskanie: \(\sigma _0 \! \approx \! 1\). Liczone są także błędy średnie współrzędnych pomierzonych na zdjęciach oraz współrzędnych fotopunktów i pomierzonych EOZ (gdy te pomiary były traktowane jako obserwacje).
2
Podstawowym fragmentem tych cząsteczek jest pierścień sześcioczłonowy. Na tworzenie wiązań atomowych w płaskich cząsteczkach zużywa się trzy spośród czterech elektronów walencyjnych węgla, czwarte elektrony zdelokalizowane należą do całej warstwy. Te zdelokalizowane elektrony wykazują zdolność poruszania się i przenoszenia prądu w obrębie warstwy sieciowej. Wyjaśnia to przewodzenie prądu przez grafit. Przewodnictwo w kierunku równoległym do płaszczyzny jest dwa razy większe niż mierzone w kierunku prostopadłym. Pomiędzy warstwami działają znacznie słabsze siły wiązania międzycząsteczkowego. Substancje które w temperaturze pokojowej są gazami w stanie stałym tworzą zazwyczaj sieci molekularne np. \( \ce{H_{2}O, CO_{2}, NH_{3}} \). Ponadto, fazy molekularne powstają w tworzywach wielkocząsteczkowych - polimerach. Stan krystaliczny polimerów polega na uporządkowanym, ciasnym ułożeniu łańcuchów makrocząsteczek, zazwyczaj wyprostowanych (np. polietylen), chociaż jest spotykany również spiralny układ łańcuchów (np. polipropylen).
0
Oliwiny są minerałami o charakterystycznych cechach. Wyróżnia je wysoka twardość, oliwkowo-zielone zabarwienie ( Rys. 1 ) oraz brak łupliwości ( Nie znaleziono skrótu dla otoczenia (1) ). W kryształach oliwinów występują liczne spękania, które mogą przypominać systemy łupliwości.
2
Kyanit( Rys. 1 A, B ) to minerał powstający w warunkach bardzo wysokich ciśnień [2]. Występuje w skałach facji amfibolitowej, granulitowej i eklogiotowej, jako komponent łupków mikowych, amfibolitów oraz eklogitów (zob. , , [3]. Inna nazwa, używana zamiennie z kyanitem, to cjanit, znacząca niebieski, podkreśla ona charakterystyczną barwę tego minerału. W literaturze z ubiegłego wieku używana jeszcze była nazwa dysten [4]. Ta nazwa nawiązywała do jego charakterystycznej cechy fizycznej. Określenie „dysten” (dis = podwójnie oraz sthenos = siła, moc) podkreśla anizotropię twardości, która u kyanitu ma różne wartości, w zależności od kierunku jej badania. Wzdłuż kryształów kyanit wykazuje twardość 4-4,5 w skali Mohsa, analizowana ona w poprzek długości wynosi 6,5-7 w skali Mohsa ( Nie znaleziono skrótu dla otoczenia (1) ).
2
Kultury o statusie przypisanym: kraje arabskie, Indie, Japonia Kultury o statusie osiąganym: Dania, Norwegia, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Kanada, Szwecja
4
W warunkach lądowych powszechne są erupcje centralne (zob. Wulkanizm - wprowadzenie ), w których produkty erupcji gromadzą się wokół miejsca erupcji w formie stożkowatego wzniesienia zwanego wulkanem [1], [2], [3], [4].
2
7. Trajektoria odpowiadająca poziomicy \( H=H_0 \), przecinającej jamę potencjalną (zob. Rys. 3, góra) jest trajektorią zamkniętą (zob. Rys. 3, dół), reprezentującą rozwiązanie okresowe.
3
Komórki wszystkich organizmów żywych zamieszkujących Ziemię zawierają DNA i RNA. Kwasy DNA i RNA przechowują informacje genetyczne organizmu i pośredniczą w syntezie białek zgodnie z zasadami kodu genetycznego. Mogą one również pełnić funkcję enzymów.
0
Formy powłokowe mają różną grubość, kształt i zasięg lateralny. Ich dolne granice są zgodne z morfologią podłoża, natomiast górne rozwijają się swobodnie. Materiał ziarnowy składowany jest na powierzchniach poziomych lub nachylonych pod niewielkimi kątami. Jeśli kąt nachylenia podłoża wzrasta zachodzą powierzchniowe ruchy masowe i skały osadowe mają formy typowe dla koluwiów. Są to stożki, jęzory i pokrywy. Natomiast krystalizacja minerałów zachodzi na dowolnie zorientowanych powierzchniach. Przy gromadzeniu się materiału we wnętrzu skorupy ziemskiej lub w zagłębieniach na jej powierzchni, formy skał osadowych są ograniczone dostępną przestrzenią, do której się dopasowują.
2
Wchłanianie związków azotu z gleby przez włośniki roślin nazywane jest asymilacją azotu [5]. Odbywa się przy współudziale symbiotycznych bakterii Rhizobia. Do organizmów zwierzęcych azot trafia drogą pokarmową, poprzez konsumpcję aminokwasów, nukleotydów i innych małych związków organicznych zawartych w roślinach lub innych zwierzętach. Człowiek wprowadza związki azotu do gleby w postaci nawozów sztucznych lub eksploatacji minerałów azotowych, takich jak saletra chilijska \(NaNO_3\).
2
Zaproponowana w 2006 roku przez Jeffreya Zeldmana – amerykańskiego specjalistę w zakresie projektowania stron internetowych – koncepcja Web 3.0 opisuje etap rozwoju internetu, który przypada na drugą dekadę XXI wieku, kiedy to nastąpiła konieczność dostarczenia rozwiązań, które wspomogą internautów w procesie przeszukiwania oraz oceny nieustannie rosnących zasobów internetu. Niestety nadmiar dostępnych danych może prowadzić do informacyjnego przeciążenia, a także pogłębiać lukę informacyjną. Dlatego usługi WWW wpisujące się w model 3.0, chociaż częściowo o tym wspomina Tim O’Reilly w swojej koncepcji Web 2.0, korzystają z takich technologii jak metadane czy sieć semantyczna (semantic web). W uproszczonym ujęciu metadane to pakiety danych zawierające opis logiki informacji i zależności między nimi w ramach dowolnego zasobu internetowego (np. strony www). Natomiast sieć semantyczna jest dodatkową warstwą zautomatyzowanych, logicznych powiązań pomiędzy danymi, w ramach której operują mniej lub bardziej inteligentne (AI, Articicial Inteligence) maszyny (boty, aplikacje, agenci przeglądarek itp.). Ich zadaniem jest analiza, porządkowanie i wnioskowanie o badanych zasobach w oparciu o zrozumiałe dla nich metadane i reguły, co na poziomie użytkowników oznacza lepiej przedstawione i dostosowane (spersonalizowane) wyniki operacji przeszukiwania zasobów dostępnych w Sieci [4].
4
W poszukiwaniu rozwiązań Jak radzić sobie z konfliktami w miejscu pracy? Aktywnie czy pasywnie? To dwie zupełnie odmienne strategie działania. Pierwsza z nich zakłada negocjacje, mediacje, konfrontację, druga natomiast – unikanie i wycofanie się. W dzisiejszych czasach zapewne wiele mówi się o korzyściach wynikających z rozmowy i podejmowania prób znalezienia rozwiązania danego konfliktu. Badania jednak nie są jednoznaczne w tej kwestii. Zwłaszcza, jeśli konflikty dotyczą tak trudnych do negocjacji wątków jak obszary osobistych wartości i przekonań, które w przeciwieństwie do konfliktów o zasoby są o wiele trudniejsze do rozstrzygnięcia na drodze kompromisu (np. czy można znaleźć kompromis w zakresie etycznego prowadzenia biznesu?). Może się więc okazać, że zespoły będą pracowały efektywniej, nie konfrontując swoich potencjalnie sprzecznych przekonań ideologicznych. Oczywiście nie jest to żelazną zasadą i każdy konflikt tak jak i każda organizacja i grupa pracowników są różne, stąd znalezienie najlepszej strategii działania powinno zawsze być dostosowane do konkretnej sytuacji.
4
Warunek trzeci twierdzenia Własności długości wektora nazywany jest warunkiem trójkąta. Nazwę tę można uzasadnić w następujący sposób: długość każdego boku trójkąta nie przekracza sumy długości pozostałych jego boków (zob. Rys. 3 ), tzn. jeżeli wektory \( \overrightarrow{u}, \overrightarrow{v}, \overrightarrow{w} \) tworzą trójkąt, to:
3
Węgiel znany jest od starożytności. Prawie do końca XX wieku znane były jego dwie podstawowe odmiany alotropowe: grafit i diament.
0
Z czasem pojawiła się inna odmiana opcji, którą można było wykonać w dowolnym dniu jej ważności, według uznania posiadacza tego derywatu. Taki styl nazwano amerykańskim, a opcje – amerykańskimi, choć nie są one przywiązane stricte do obrotu na rynku amerykańskim.
4
Niech \( \hskip 0.3pc \Omega \subset\mathbb R^n\hskip 0.3pc \) będzie zbiorem otwartym. Niech \( \hskip 0.3pc D(\Omega)\hskip 0.3pc \) oznacza zbiór wszystkich funkcji \( \hskip 0.3pc \varphi :\Omega \to \mathbb R\hskip 0.3pc \) klasy \( \hskip 0.3pc C^{\infty}\hskip 0.3pc \) o zwartych nośnikach. Widać natychmiast, że \( \hskip 0.3pc D(\Omega)\hskip 0.3pc \) jest przestrzenią liniową. Zauważmy, że jeśli \( \hskip 0.3pc \varphi \in D(\Omega)\hskip 0.3pc \) to \( \hskip 0.3pc \varphi^{(n)} \in D(\Omega)\hskip 0.3pc \) dla dowolnego \( \hskip 0.3pc n\in \mathbb N\hskip 0.3pc \); ponadto, jeśli \( \hskip 0.3pc \psi \in C^{\infty}(\Omega),\hskip 0.3pc \) \( \varphi \in D(\Omega),\hskip 0.3pc \) to \( \hskip 0.3pc \varphi \psi \in D(\Omega).\hskip 0.3pc \) Nietrudno sprawdzić, że funkcja \( \hskip 0.3pc \phi :\mathbb R\to \mathbb R\hskip 0.3pc \) dana wzorem
3
Procesom samorzutnym w warunkach izotermiczno-izobarycznych towarzyszy zmniejszanie się wartości funkcji \( G \) ( \( \Delta G < 0 \)), przy czym w stanie równowagi osiąga ona swoje minimum. Entalpia swobodna ma duże znaczenie praktyczne, gdyż większość procesów z udziałem faz skondensowanych przebiega pod stałym ciśnieniem (niewielkie zmiany ciśnienia atmosferycznego zwykle się pomija). Należy jednak zauważyć, że w przypadku procesów zachodzących w ciałach stałych zmiany objętości układu są bardzo małe i wyrażenie \( p\Delta V \) w równaniu \( \Delta H = H_{2} - H_{1} = \Delta U +p\Delta V \) nie jest uwzględniane – bez popełnienia większego błędu. Można zatem przyjąć \( \Delta H \approx \Delta U \) i na podstawie zależności (4) oraz (5) stwierdzić, że w tym przypadku nie ma potrzeby rozróżniania entalpii swobodnej i energii swobodnej ( \( \Delta G \approx \Delta F \)).
0
Na Rys. 1 poniżej przedstawiono falę elektromagnetyczną, która wyróżnia się tym, że wektory \( E \) są do siebie równoległe we wszystkich punktach fali. Dotyczy to również wektorów \( B \). O takiej fali mówimy, że jest płasko spolaryzowana lub spolaryzowana liniowo. Wektory \( E \) tworzą z kierunkiem ruchu fali płaszczyznę zwaną płaszczyzną drgań.
1
Rys. 1 przedstawia schemat elektrolizera używanego do otrzymywania metalicznego sodu. W stopionym chlorku sodu zanurzone są dwie elektrody: grafitowa katoda i stalowa anoda.
0
Cząsteczka po odbiciu dociera do ścianki przeciwnej i powraca. Jeżeli po drodze nie zderza się z innymi cząsteczkami, to czas pomiędzy kolejnymi zderzeniami z wybraną ścianką jest równy czasowi przelotu przez cały sześcian i z powrotem
1
Pewne typy skał posiadają swoiste cechy strukturalne, dlatego obok standardowych podziałów struktur wyróżnia się struktury specjalne( Rys. 6 ), [3]. Do najczęściej występujących należą [4], [6]:
2
Fala dobiegając do danego punktu ośrodka wprawia go w ruch drgający, przekazując mu energię, która jest dostarczana przez źródło drgań. Energia fal to energia kinetyczna i potencjalna cząstek ośrodka. Za pomocą fal można przekazywać energię na duże odległości przy czym cechą charakterystyczną jest to, że fale przenoszą energię poprzez ośrodek dzięki przesuwaniu się zaburzenia w ośrodku, a nie dzięki ruchowi postępowemu samego ośrodka. Jak wynika z powyższego, do rozchodzenia się fal mechanicznych potrzebny jest ośrodek. To właściwości sprężyste ośrodka decydują o prędkości rozchodzenia się fali.
1
Jest to podstawowy fakt z teorii macierzy, wyznaczników i układów równań liniowych. Stanowi on podstawę dla tzw. metody Gaussa.
3
Krawędź aktywna związana jest ze strefami subdukcji i rowami oceanicznymi i ma charakter tektoniczny (Rys. 1). Cienka skorupa oceaniczna subdukuje pod krawędź kontynentalną, w obrębie której rozwijają się trzęsienia Ziemi i intensywny wulkanizm. Szelf kontynentalny jest wąski. Krawędzie aktywne są charakterystyczne dla zachodnich wybrzeży obu Ameryk oraz wschodnich wybrzeży Azji.
2
W trakcie formowania bloku ponownie sprawdza się poprawność punktów charakterystycznych jako potencjalnych punktów wiążących. Podczas obliczeń wykonywanych w ramach kroku B następuje filtracja z zastosowaniem strategii RANSAC – wpierw liczone jest wcięcie wstecz na podstawie kilku losowo wybranych "wirtualnych" fotopunktów, a następnie wykonuje się wcięcie z wszystkich punktów 5 . Brak zgodności wyników (EOZ dołączanego zdjęcia) jest przesłanką do odrzucenia punktów należących do "wylosowanego" zbioru i powtórzenia procesu.
2
Zauważmy, że równanie charakterystyczne można otrzymać podstawiając do równania ( 1 ) w miejsce \( \hskip 0.3pc y^{\prime\prime}(t),\hskip 0.3pc y^{\prime}(t),\hskip 0.3pc y(t)\hskip 0.3pc \) odpowiednio \( \hskip 0.3pc \lambda ^2,\hskip 0.3pc \lambda,\hskip 0.3pc 1\hskip 0.3pc \). Równanie kwadratowe może mieć deltę dodatnią, równą zeru lub ujemną. Gdy \( \hskip 0.3pc \Delta >0\hskip 0.3pc \) wtedy równanie ( 2 ) ma dwa różne rzeczywiste pierwiastki
3
gdzie \( l \) jest długością odcinka \( PP' \), a dla małych wartości \( l \) długością łuku \( PP' \). Ponieważ \( l = v \Delta t \) więc
1
Korzystając z zależności Rozchodzenie się fal w przestrzeni-( 7 ) oraz Prędkość fal i równanie falowe-( 7 ) otrzymujemy ostatecznie
1
Temperatura rzędu 10 \( ^{7} \) K jest więc dostatecznie wysoka, aby wywołać następujące reakcje termojądrowe
1
Tego typu prądy występują obecnie głównie na przybrzeżach (wybrzeżach) Pacyfiku Ameryki Północnej i Południowej oraz na zachodnich wybrzeżach Afryki.
2
Wektor przyspieszenia całkowitego a jest sumą dwóch wektorów: przyspieszenia stycznego a \( _{s} \) (równoległego do wektora prędkości v)
1
Istotna dla naszych celów jest następująca własność całki Lebesgue'a, którą przypomnimy w formie uwagi.
3
Rafy rozwijają się w środowisku płytkowodnym na obrzeżach platform węglanowych. Są to rafy koralowo-glonowe, budowle podmorskie utworzone przez osiadłe organizmy kolonijne: korale, glony, stułbiopławy. Struktura raf jest sztywna, ale porowata, z dużą ilością pokruszonych szkieletów organizmów [1], [2], [3], [4], [5]. Najpełniej rozwinięte rafy to: Wielka Rafa Barierowa Australii, rafy Florydy i Bahamów.
2
W metodzie Siemensa i Martina stopiona surówka znajdująca się w komorze pieca jest pokryta warstwą żużla. W komorze nad surówką spalany jest gaz generatorowy, dzięki wprowadzeniu nadmiaru tlenu. Doprowadzone powietrze do komory pieca osiąga w nim temperaturę około 2000 K. Odwęglanie surówki następuje za pomocą żużla utlenionego przez gorące gazy. Żużel taki reaguje z węglem znajdującym się w surówce i powoduje jej odwęglenie. Żelazo można otrzymać również redukując tlenki żelaza wodorem. W zależności od temperatury, w jakiej przeprowadza się proces redukcji tlenków żelaza otrzymuje się żelazo piroforyczne samorzutnie zapalające się w powietrzu lub mniej reaktywne żelazo wstępujące w postaci gąbczastej otrzymywane w temperaturze powyżej 800 K. Żelazo można również otrzymać na drodze elektrochemicznej. Otrzymane taką metodą jest kruche ze względu obecność rozpuszczonego w nim wodoru [1].
0
Teoria ta opiera się na dysocjacji elektrolitycznej i podaje definicje kwasów i zasad. Kwasy to substancje, które dysocjują z odszczepieniem jonu wodorowego:
0
Kyanit jest podatny na procesy wietrzenia i nie jest powszechny w środowiskach sedymentacyjnych [3].
2
Od akcentu do żargonu Każdy język ma wiele wariacji. Przede wszystkim język zależy od miejsca w którym się go używa. Wyraźne różnice będą widoczne nawet w obrębie jednego języka np. amerykańska, australijska odmiana angielskiego czy austriacka odmiana niemieckiego itp. W obrębie jednego języka będą widoczne różnice w akcencie, czyli różnice w wymowie zależne od regionu. W języku funkcjonują również odrębne dialekty, czyli odmiany języka, które używane są przez określoną warstwę społeczną na określonym terytorium. Od języka ogólnonarodowego różnią go przede wszystkim cechy fonetyczne i fonologiczne, rzadziej składniowe. Jak zaznacza Halina Karaś podobnie można zdefiniować gwarę, zwracając jednak uwagę na inny zasięg zjawiska niż w przypadku dialektu, tu był on ograniczony do niewielkiego terytorium [5]. Ciekawym zjawiskiem jest również używanie żargonu, który oparty jest o specyficzne słownictwo wspólne dla jakiejś grupy, organizacji czy zawodu. Użycie specyficznego słownictwa buduje poczucie tożsamości. Zmieniając znaczenie istniejących słów lub wymyślając nowe, członkowie grupy mogą komunikować się z innymi członkami, skutecznie wykluczając osoby z zewnątrz. Podobnie działa slang, czyli język konkretnej grupy np. subkultury [4].
4
Na podstawie mechaniki statystycznej można pokazać, że gdy liczba punktów materialnych jest bardzo duża i obowiązuje mechanika Newtonowska to:
1
3. Przypadek gdy wartości własne \( \lambda_1,\,\,\lambda_2 \) macierzy \( \hat A \) są rzeczywiste, niezerowe i mają różne znaki. Niech, na przykład, \( \lambda_1\,\gt\,0\,\gt\,\lambda_2 \). Wtedy punkt \( (0,\,0) \) przestrzeni fazowej nazywa się siodłem. Wówczas istnieje liniowa zamiana zmiennych \( (\xi,\,\eta)\rightarrow (y_1,\,y_2) \) taka że w nowych zmiennych układ ( 3 ) ma postać
3
Ponieważ \( V'(x)=x \,(x-1)\, (x+1) \), więc ekstrema funkcji \( V(x) \) mogą się znajdywać w punktach \( x_0=0,\,\,\,x_{\pm}=\pm 1 \). Badanie drugiej pochodnej pozwala orzec że w punkcie \( x_0 \) jest maksimum lokalne, natomiast w punktach \( x_{\pm}=\pm 1 \) znajdują się minima lokalne. Konsekwentnie, w punkcie \( (0,\,0) \) płaszczyzny fazowej \( (x,\,y) \) znajduje się siodło, natomiast w punktach \( (\pm1,\,0) \) znajdują się środki. Przebieg zmienności funkcji \( V(x) \) jest przedstawiony na Rys. 2.
3
gdzie \( M \gt 0 \) jest maksymalną wartością funkcji \( |f| \) w przedziale \( [a,b]. \) Wartość ta jest osiągana na mocy twierdzenia Weierstrassa, gdyż \( f \), a w konsekwencji \( |f| \), jest funkcją ciągłą w domkniętym przedziale ograniczonym. Ustalmy dowolną liczbę \( \varepsilon \gt 0. \) Przyjmując \( \delta=\frac{\varepsilon}{M} \), dla każdego \( x \) z dziedziny funkcji \( F \) takiego, że \( |x-x_0| \lt \delta \), wnioskujemy, że
3
Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie rozpatrzmy sytuację, w której masa bezwładna \( m_{1} \) spadając swobodnie w pobliżu powierzchni Ziemi uzyskuje przyspieszenie \( a_1 \) . Wtedy
1
Teoria modelowania Teoria modelowania ma swoje źródło w psychologii uczenia się. Zakłada ona, że jednostka identyfikuje się z osobą – modelem prezentowaną w mediach i chce być do niej podobna. Dlatego naśladuje zapamiętane zachowania, poglądy, działania modelu w innych sytuacjach. Przynosi to jej nagrodę w postaci pozytywnego wzmocnienia [1]. Teoria modelowania, może przyczyniać się do zaistnienia „efektu Wertera”. To znaczący wzrost samobójstw spowodowany nagłośnieniem w mediach samobójstwa znanej osoby. Informacje o samobójstwach oraz ich opisy zamieszczane w mediach mogą spowodować naśladownictwo, tych dla . Nazwa pochodzi od tytułowego bohatera powieści Johanna Wolfganga von Goethego „Cierpienia młodego Wertera”, który popełnił samobójstwo. W jego ślady poszło wiele osób, które w swoisty sposób identyfikowały się z tym bohaterem. Wpływ mediów jest w tym wypadku tak duży, że WHO opublikowało w 2003 roku wskazówki dla dziennikarzy, jak pisać o samobójstwach [7].
4
Kamieniem milowym w kształtowaniu idei i narzędzi infografiki był pomysł austriackiego socjologa Otto Neuratha (1882-1945), który w latach dwudziestych XX wieku wymyślił język graficzny Isotype (International System of Typographic Picture Education [1]. Autor ten po raz pierwszy zastosował w nim m.in. zwielokrotnienie symboli i ich zróżnicowanie kolorystycznie dla zilustrowania danych statystycznych ( Rys. 2 ).
4
gdzie \( \Delta \phi_k \) jest miarą łukową tego kąta środkowego. Oznaczmy przez \( P_n \) sumę pól wszystkich tych wycinków. Wówczas
3
Profil temperaturowy lodowców ciepłych ma trend wzrostowy. Najniższa temperatura występuje w stopie lodowca i sukcesywnie wzrasta ku górze w profilu lodu. Najwyższe temperatury, dochodzące prawie do 0\(^{\circ }\)C, lód osiąga w części powierzchniowej (Rys. 1). Ciśnienie wpływa na obniżenie temperatury topnienia lodu. Wartości temperatur i układ ciśnień, jaki wywołują masy nadkładu powodują, że w całym profilu lodowca ciepłego lód znajduje się w warunkach bliskich topnienia i przy każdym nieznacznym spadku ciśnienia dochodzi do jego wytapiania. Taki reżim sprawia, że lodowce ciepłe są bogate w wody. Powstają one z lodu wewnętrznego przy lokalnych zmianach ciśnienia oraz w strefie zewnętrznej przez topienie powierzchni lodowca. W stopach lodowców powszechnie występują warstewki wodne lub warstwy regelacyjne (Rys. 2), które wpływają na zwiększenie ich tempa przemieszczania się. Wody supraglacjalne wpływają do wnętrza lodowców, gdzie wspomagają ablację przez ogrzanie lodu. Topnienie wewnętrznych i zewnętrznych mas lodu ma znaczenie dla kształtu strefy czołowej lodowców ciepłych. Powoduje ono stopniowy zanik części dystalnych. Strefy te ulegają stopniowemu obniżeniu i kończą się zaokrągloną powierzchnią czołową (Rys. 3).
2
Istnieje równanie, zwane prawem Biota-Savarta, które pozwala obliczyć pole \( B \) z rozkładu prądu. To prawo jest matematycznie równoważne z prawem Ampère'a (zob. moduł Prawo Ampere'a ). Jednak prawo Ampère'a można stosować tylko, gdy znana jest symetria pola (trzeba ją znać do obliczenie odpowiedniej całki). Gdy ta symetria nie jest znana, wówczas dzielimy przewodnik z prądem na różniczkowo małe elementy i stosując prawo Biota-Savarta, obliczamy pole jakie one wytwarzają w danym punkcie. Następnie sumujemy (całkujemy) pola od tych elementarnych prądów żeby uzyskać wypadkowy wektor \( B \). Na Rys. 1 pokazany jest krzywoliniowy przewodnik z prądem o natężeniu \( I \). Zaznaczony jest element \( dl \) tego przewodnika i pole \( dB \) jakie wytwarza w punkcie P.
1
O wiązaniu jonowym (heteropolarnym) mówimy, kiedy atomy dwóch łączących się ze sobą pierwiastków chemicznych zyskują konfiguracje elektronowe gazów szlachetnych w taki sposób, że atomy jednych pierwiastków tracą swoje elektrony na rzecz innych pierwiastków. Powstałe w ten sposób jony przyciągają się dzięki działaniu sił elektrostatycznych. Siły te mają charakter sferyczny (nie są ukierunkowane w przestrzeni), przez co związki chemiczne powstające z udziałem wiązania jonowego tworzą kryształy jonowe. Aby powstało wiązanie jonowe, różnica elektroujemności łączących się pierwiastków musi być większa niż 1,7 w skali Paulinga.
0
Czynność zyskownego lokowania pieniędzy jest nazywana inwestowaniem, a tych, którzy tworzą podaż kapitału na rynku finansowym – inwestorami. Inwestorem może być:
4
Ważną rolę w ruchu soliflukcyjnym odgrywa powstawanie lodu włóknistego oraz częste zmiany temperatury, powodujące wielokrotnie naprzemienne odmarzanie przypowierzchniowej warstwy gruntu.
2
jeżeli licznik i mianownik pomnozymy przez iloczyn jonowy wody \( [\ce{H^+}][\ce{OH^-}] \) otrzymamy:
0
Przepisując równanie w postaci \( \frac{d\,x}{\varphi(x)}=d\,t \), a następnie całkując, otrzymujemy rozwiązanie w postaci uwikłanej:
3
Funkcje te nazywamy charakterystykami. Sprawdzając, czy otrzymane charakterystyki sa niezależne, stosujemy następujące kryterium:
3
Nowe duszpasterstwo zachęca do roztropności przy wypytywaniu o sprawy seksu, z drugiej strony jednak podejrzane staje się teraz to, co do tej pory było prywatne: marzenia, fantazje, nawet sny. Ta podwójna ewolucja – mówi Foucault – „prowadzi do uczynienia z ciała źródła wszelkich grzechów i przesunięcia akcentu z ciała na tak trudny do uchwycenia i opisania poryw pragnienia, jest to bowiem zło które, przybierając najbardziej tajemne kształty, atakuje całego człowieka” [3]. Inicjuje ona charakterystyczny dla naszej kultury nakaz: mówienia o seksie, analizowania, kalkulowania, zakazywania i wyznawania. Dyskursywizacja seksu zatacza coraz szersze kręgi: coraz mocniej wkracza w dyskurs medyczny, ekonomiczny, polityczy, zaczyna śledzić seks młodzieży, potem dzieci, wynajdować kolejne „zboczenia” a następnie je tropić. Stopniowo seks z czynności naturalnej przekształca się w zjawisko tajemnicze, podejrzane, wychylające się z każdego kąta i tak zaczyna być postrzegany przez całe społeczeństwo.
4
Globalna kwarantanna spowodowana ekspansją koronawirusa uświadomiła nie tylko młodym ludziom, że komunikacyjna wizualność nowych mediów bywa niezwykle przydatna. Utrzymujący się stan izolacji przypomniał, że ona nie wystarcza i potrzebujemy również relacji budowanych w oparciu o bliskość i inne zmysły. Jednocześnie pojawił się nowy zbiór czytelnych znaków, symboli i zdjęć, które kształtują obraz kulturowych zmian wywołanych chorobą.
4
Cykl zapasów to okres od dostawy materiałów i realizacji usług niezbędnych w produkcji do sprzedaży produktów. Cykl należności to okres od sprzedaży produktów (wystawienia faktury) do otrzymania zapłaty za nie. Cykl zobowiązań bieżących to okres od dostawy materiałów i realizacji usług do zapłaty za nie. Cykle zapasów, należności i zobowiązań bieżących są wyrażone odpowiednimi wskaźnikami rotacji zapasów, należności i zobowiązań bieżących w dniach.
4
Reakcja zachodząca w akumulatorze ołowiowym jest sumą reakcji elektrodowych i reakcją odwracalną. Przebiega ona zgodnie z poniższym równaniem:
0
Składowa pozioma prędkości jest stała, ruch w kierunku \( x \) jest jednostajny. Natomiast dla składowej pionowej \( y \) otrzymujemy
1
Chcemy poznać prędkość obiektu, który porusza się ze zmienną prędkością. Mamy informację, jaką drogę przebył w każdym czasie między chwilą \( 0 \) i \( T \). Obiekt przez pewien czas przyśpieszał, poruszał się ze stałą prędkością, zwalniał, zatrzymywał się,... Jeżeli policzymy iloraz drogi przebytej w czasie \( T \) przez czas \( T \), to otrzymamy jedynie prędkość średnią, która słabo opisuje, jak poruszał się obiekt w rzeczywistości. Oczywiście możemy podzielić czas na mniejsze przedziały czasowe. Im mniejsze będą te przedziały czasowe, tym lepiej prędkość średnia przybliży nam rzeczywistą prędkość osiągniętą przez obiekt w tym krótszym czasie. Ideałem byłoby znać dokładną wartość prędkości w każdej chwili z osobna, czyli prędkość średnią zmierzoną przy długości przedziału czasu dążącej do zera.
3
Podatnicy CIT są zobowiązania do prowadzenia pełnej księgowości, czyli prowadzenia szczegółowej ewidencji zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Na podstawie danych z ksiąg rachunkowych podatnicy sporządzają obowiązkowo sprawozdanie finansowe.
4
Przełomy antecedentne powstają wówczas, kiedy w poprzek biegu rzeki teren się wypiętrza (Rys. 1), [1], [2].
2
Opal tworzy się głównie w procesie diagenezy oraz jest strącany z wód, głównie w warunkach morskich. Część opalu osadowego jest pochodzenia organicznego i wytworzony jest w formie krzemionkowych elementów szkieletowych (zob. Biominerały).
2
Na rynku pierwotnym listy zastawne najczęściej są nabywane przez inwestorów instytucjonalnych. Natomiast wtórny ich obrót organizują rynek Catalyst (oferta detaliczna), platforma BondSpot (oferta hurtowa) i niektóre banki komercyjne. Jeśli chodzi o emitentów, to w ofercie z 2023 roku były listy zastawne wyemitowane przez ING Bank Hipoteczny, MBank Hipoteczny i PEKAO Bank Hipoteczny.
4
Związkami zawierającymi węgiel nie sklasyfikowanymi jako organiczne są tlenek węgla(II) ( \( \text{CO} \) ), tlenek węgla(IV) ( \( \text{CO}{_2} \) ), węgliki, węglany i cyjanki.
0
Pierwszy wzór empiryczny dający wyniki widmowej zdolności emisyjnej w przybliżeniu zgodne z doświadczeniem przedstawił Wien. Wzór ten został następnie zmodyfikowany przez Plancka tak, że uzyskano wynik w pełni zgodny z doświadczeniem. Wzór Plancka ma postać
1
Założenia teorii użytkowania i korzyści zaczęto również aplikować do nowego środowiska medialnego, związanego z korzystaniem z internetu, w tym mediów społecznościowych. Paul Haridakis i Garry Hanson [6] zbadali potrzeby użytkowników portalu YouTube, do których zaliczyli: społeczną interakcję, ucieczkę, bycie użytecznym dla kogoś, współoglądanie, łatwe poszukiwanie informacji, rozrywkę w zasięgu ręki. Z kolei Adam Joinson [7] wyróżnił takie potrzeby użytkowników Facebooka, jak: więź społeczna, ucieczka, tworzenie treści, rozrywka, gromadzenie informacji i dzielenie się nimi oraz dzielenie się własną tożsamością i zdjęciami.
4
Bioklasty to ziarna mające pochodzenie organiczne, które wytwarzane są w procesach biochemicznych [11], [4]. Zbudowane są z biokalcytu bądź bioaragonitu (zob. Biominerały), (Rys. 2). Są to głównie elementy twarde pełniące funkcję ochrony, usztywnienia lub podtrzymania powłok miękkich organizmów. Bioklasty produkowane są przez różne grupy taksonomiczne, w większości pochodzą od zwierząt bezkręgowych, które żyją w środowiskach wodnych [7]. Najczęściej występującymi bioklastami są całe lub pokruszone muszle, pancerzyki, korality, zwapniałe części roślinne oraz elementy budowli organicznych. W strefach płytkowodnych, które objęte są sedymentacją węglanową, zwykle panują korzystne warunki dla rozwoju organizmów, w tym produkujących masywne szkielety wewnętrzne lub zewnętrzne. W takich środowiskach proces produkcji autigenicznych biowęglanów przebiega szybko i następuje wytworzenie, w stosunkowo krótkim czasie, dużej ilości materiału. Drugą strefą dostarczającą znacznej ilości bioklastów jest pelagiał.
2
Ciśnienie z kolei określa kierunek przepływu masy. Substancje starają się przesuwać z miejsca, w którym znajdują się pod wyższym ciśnieniem, do miejsca o niższym ciśnieniu. Ilościowo ciśnienie definiuje się jako siłę wywieraną prostopadle na jednostkę powierzchni. Podstawową jednostką ciśnienia, w układzie SI, jest \( \frac{N}{m^2} \), dla której przyjęto nazwę Pascal \( [Pa] \). (Niuton jest to siła nadająca masie jednego kilograma przyspieszenie \( \frac{m}{s} \) w ciągu \( 1 \ s \), \( [\frac{m}{s^2}] \))
0
Więcej o zasadzie nieoznaczoności możesz przeczytać w module Dodatek: Zasada nieoznaczoności w pomiarach.
1